Dana 5. kolovoza, na Gospu Snježnu, postulanti predvođeni magistrom o. Srećkom iz Zagreba su krenuli prema Beču. Prvo smo se zaustavili u Grazu, gdje smo objedovali i ostavili dio naših stvari. Nakon objeda nastavili smo put u Beč na višetjedno učenje njemačkog jezika i pripremu za ulazak u novicijat. Naši domaćini bili su braća karmelićani iz austrijske provincije u Samostanu svete Obitelji u Beču.
Zajednica nas je gostoljubivo dočekala, s izrazitim veseljem i toplinom, na čemu smo im jako zahvalni. Prvih nekoliko dana proveli smo u opuštenoj atmosferi te razgledavanju i upoznavanju kako zajednice, tako i prekrasnog samostana i predivne crkve sv. Obitelji.
Zatim je krenulo aktivno učenje njemačkog jezika s izvrsnom koordinacijom i zalaganjem profesorice dr. Irene Kohlberger i ostalih marljivih pomoćnica. Predavanja su se održavala dva puta na dan od ponedjeljka do petka, a imali smo i domaće zadaće. Subotom i nedjeljom imali smo prigodu za izlet koju smo koristili.
Prvi vikend smo proveli u razgledavanju samoga Beča. Posjetili smo kako velebnu Katedralu sv. Stjepana, tako i ostale manje crkve od kojih je jedna i hrvatska katolička misija. Jednako tako posjetili smo i najstariji zoološki vrt na svijetu te se divili Božjim stvorenjima.
Drugi smo slobodni vikend bili pozvani na slavlje u Linz, također kod naše braće karmelićana iz austrijske provincije. Tamo smo susreli dva poznata lica: naše bogoslove koji su bili na učenju jezika, br. Ivana i br. Dominika Mariju. Na putu prema Linzu posjetili smo poznatu benediktinski opatiju Melk. Isti smo vikend iskoristili za posjet našim sestrama karmelićankama u Beču te tako zajedno proveli rekreaciju u ugodnom druženju kakvo je i uvijek kod naših sestara.
Nakon intenzivnog radnog tjedna došao je opet vikend te smo ovoga puta bili pozvani na proslavu 70 godina od osnutka samostana naših sestara u blizini međunarodnog marijanskog svetišta Maria Zell. Prije proslave hodočastili smo u svetište te pred Mariju stavili sve naše nakane. Zatim smo prisustvovali sv. misi u samostanu sestara karmelićanki koju je predslavio biskup Graza mons. Wilhelm Krautwaschl. Nakon misnog slavlja ostali smo na druženju, a potom na molitvi Večernje zajedno sa sestrama.
Došao je opet radni tjedan tijekom kojeg smo, uz intenzivno učenje njemačkog, radili u samostanskom vrtu. Sljedećeg vikenda posjetili smo opatiju Heiligenkreuz, prekrasan i živom vjerom prožet cistercitski samostan nadomak Beča. Imali smo milost sudjelovati na molitvi Srednjeg časa cistercita u romaničko-gotičkoj opatijskoj crkvi. Nedaleko od opatije u Mayerlingu nastanjene su naše sestre karmelićanke koje smo također posjetili te imali s njima zajedničku rekreaciju.
Nakon intenzivnog učenja njemačkog i jednako tako intenzivnih izleta došlo je vrijeme pripreme za novicijat. Pod vodstvom magistra započeli smo petodnevne duhovne vježbe u šutnji, s kojima smo završili ovaj iznimno bogat mjesec u Beču, kao i postulaturu.
Hvala na svemu Bogu i Majci Božjoj, Kraljici Karmela!